Kirjutas Margaret Pärli (Xb)
10. novembril toimus lütseumi Vaba Lava, mis on alati olnud menukas ja pikisilmi oodatud üritus. Tänavune Vaba Lava oli eelnenutest veidi erinev ja erilisem, sest leidis esimest korda aset koolist väljaspool – nimelt Kinomajas. Asukoha vahetus ei morjendanud kedagi, vaid tekitas, vastupidi, palju elevust.
Lisaks oli tubli üheteistkümnendik Teele Kivirähk meisterdanud lütseumi Vabale Lavale täiesti oma kodulehe (aplaus!).
Esinejatest puudust ei tulnud, sest sarnaselt mullu toimunud Vaba Lavaga oli ka seekord jagada mitmeid põnevaid auhindu. Žüriisse kuulusid kõigile tuntud lütseumlased: prantsuse keele õpetaja Andrus Konks, vilistlane ja püstijalakoomik Mattias Naan, kaitseväelasest vilistlane Kaspar Sander Born ning abiturient ja Leesikate pillirühma juhendaja Katariina Nelli Tiisler. Lavale astus igas vanuses suure maja õpilasi, kes väljendasid end laulu, tantsu, pillimängu või hoopis sõnakunsti kaudu.
Vaba Lava esimene plokk aitas mõnusasti atmosfääri sisse elada. Avanes võrratu võimalus avastada, millised hobid-huvid koolikaaslastel on, ning elada kaasa sõpradele, kelle anne iga aastaga üha tähelepanuväärsemaks muutub. Vaheajal käidi kohvikus endale õhtuooteks head-paremat soetamas (lütseumlased on ka tublid küpsetajad!).
Teine plokk lõi suure osa saalist pahviks, sest õpetajate etteaste tõi tükikese hommikust Kinomajja: streik sai veel paariks minutiks jätkuda. Seejärel esines XIa klassi õpilane Mari Ann Marran, kes muusikaõpetaja Margot Petersoni saatel laulis kuulsat prantsuse šansooni “La Vie en rose”, mis mõjus armsa tervitusena meil külas viibinud prantslastele Nantes’i La Perverie’ lütseumist. Kogu saal oli ühtäkki täitunud õõtsuvate valgustäppidega.
Foto: Laur Oskar Peetsalu (XII A). Mari Ann Marran “La vie en rose”
Järgnes veel mitu meeleolukat auhinnaväärilist esitust, siis aga astusid lavale VIIa klassi õpilased Stefani Nigols ja Britt-Marie Lääne, kes kehastusid tuntud Netflixi seriaali “Wednesday” peategelaseks ehk maakeeli Kolmapäevaks ja esitasid sarjast inspireeritud tantsukava. See avaldas erilist muljet saalis viibinud prantslastele, ent tüdrukutele elasid kaasa kõik. Eriti palju pakkus publikule nalja nn Ohio-vint kava keskel, kui tantsijad hakkasid järsku tegema videomängust “Fortnite” teada liigutusi.
Foto: Laur Oskar Peetsalu (XII A). Stefani Nigols ja Britt-Marie Lääne
Järgmisena tulid lavale vennad Kraavid (Karl, XIb ja Oskar, IXa) ning nende sõber Kenneth Patrick Leonhard. Tõenäoliselt valmistas nende esitatud originaalteos “Vastu vahti” nii žüriile kui ka saalis olnud õpetajatele paraja šoki, sest oli kõnepruugi ja sisu poolest väga avameelne, jätmata midagi varjatuks. Õpilaste kurvastuseks ja juhtkonna õnneks pandi loo taasesitamisele veto. Ent lütseumlaste kurbus pole liialt sügav, sest selle esituse ajaks olid kõigil telefonid väljas ja kogu “Vastu vahti” saadi otsast lõpuni linti.
Foto: Laur Oskar Peetsalu (XII A). Karl Kraavi, Oskar Kraavi, Kenneth Patrick Leonard “Vastu vahti”
Viimase võistlejana esines Xb õpilase Jan Marius Lauri bänd, kuhu kuulusid lütseumist lisaks Janile ka tema noorem vend Sten Markus (VIIIa) klaveril, Xa klassist Kätriin Kondel basskitarril ja Xb akordionivirtuoos Liis Hartšenko. Ent veel enne lõppakordi vallutas südameid Elvis Presley laul “Can’t Help Falling in Love” Jan Mariuse ja Nantes’i külalise Lucas Mélia esituses, Jan trompetil ja Lucas teda klaveril saatmas ning kaasa laulmas.
Foto: Laur Oskar Peetsalu (XII A). Jan Marius Laur ja Lucas Mélia üllatusesinemine
Enne rahvahääletuse ja žürii otsuse teatavaks tegemist astusid üllatusesinejatena üles 2022. aasta Vaba Lava võitjad, 43. lennu vilistlased Nora Kangro ja Hendrik Katmuk. Nende lauldud “Armastus muudab kõik” filmist “Jääkuninganna” oli väga südamlik ning ilus lõpp kavale.
Foto: Laur Oskar Peetsalu (XII A). Nora Kangro ja Hendrik Katmuk “Jääkuninganna”
Publiku lemmikuks valiti isandad Kraavid oma sõbraga – vox populi, vox dei. Minugi hääl läks neile. Põhikooli arvestuses võitsid Kolmapäevad Ohiost, kes said uuesti tugeva kaasaelamise saatel esineda nagu ka gümnaasiumiosa võitja Mari Ann, kes esitas oma laulu seekord a cappella, sest tema klaverisaatja oli õhtu jooksul ära läinud ja duetist saanud ootamatult soolo. Kõik prantslased ja frankofoonid laulsid Mari Anniga kaasa ning kogu saal tundus justkui ühes hingavat. See oli üritusele võimas punkt.