Intervjueeris Gabriela Turkin (XIIa)

Õppeaasta lõpus tutvustame järjekordset andekat lütseumlast. 2022. aasta Pimedate Ööde Justfilmi festivali raames linastus ETA tantsukooli tantsufilm “DIVE”, mille üks režissööridest on värskelt 10. a klassi lõpetanud Stella Oja. Rääkisime, loomisest, tantsimisest ja mis kõige tähtsam, filmindusest enesest.

Mis teeb sind eriliseks? Mis sind teistest eristab?

Mul on alati soov luua.

Tahan luua nimelt asju, mis on natuke kastist väljas ja minna nendega hästi sügavuti, anda neile oma mõte. Mulle ei meeldi teha seda, mida kõik teised teevad, ja mulle tundub, et juba alateadlikult kaldun oma loomingus kuhugi mujale. (Muheleb) Ma peaksin endale tihemini selliseid küsimusi esitama.

Millistes meediumites sa tavaliselt lood? 

Juba mõnda aega olen tegelenud luuletamisega. Kas või bussis on tulnud mõni mõte ja olen selle kirja pannud. Vahetevahel veel joonistan, kritseldan natuke (Siinkohal tasub mainida, et Stella seinal ripub ühelt Haapsalu laadalt ostetud Eduard Wiiralti gravüüri reproduktsioon – toim).

Kuna seni olen teinud tantsufilme, siis muidugi loon ka tantsu kaudu. Alates 2. klassist olen käinud Eesti Tantsuagentuuris tantsimas (lüh ETA – toim). Võib öelda, et teen igal pool natuke midagi.

Mis sind loomise juures inspireerib?

Inspiratsioon on nagu väike päkapikk, kes hiilib ligi ja koputab sulle mõne mõttega õlale. Ta tuleb väga veidrates kohtades: vahel on see mõni näitus, näiteks Fotografiska “Two hundred seasons” inspireeris üht mu tantsufilmi, vahepeal pakuvad inspiratsiooni lihtsalt enda mõtted. Kohati on inspiratsiooniallikaks kogu ETA.

Milline oli sinu esimene kokkupuude filmimaailma telgitagustega?

Eelmisel aastal oli meil ETA-s tantsufilmikursus, mida andis Rūta Ronja Pakalne. Rūta õpetab ka Tallinna Ülikoolis ja on nii tantsu- kui ka fotograafia-filmindusega tegelenud, õppinud. (Naerab) See on muidugi väga hea nõks just tantsufilmi jaoks! Tema avas meile tantsufilmi ja -video erinevusi.

Kursuse vältel oli meil vaja teha kaks tantsufilmi, üks personaalse projektina ja teine grupitööna, kus palusime üksteiselt abi teineteise filmides osalemiseks. Niimoodi vastastikku me oma kursusekaaslaste filmides tantsimas käisime! Ühel nädalavahetusel ühes filmis, teisel nädalavahetusel järgmises. Ma isegi ei tea, kas see on päriselt filmimaailm või niisama tegutsemine.

Teie PÖFF-il linastunud film “DIVE” on seotud veega. Miks?

Minu initsiatiiv – võrreldes teiste kursusekaaslaste filmidega – oli teha midagi teistsugust.

Tihti on tantsufilmide tantsijad väga noored ja tegevus toimub kusagil mahajäetud majas. Mõtlesin, et põnev oleks tantsima panna hoopis kellegi vanaisa, et minna vastuvoolu ja luua mõnes mõttes antitants.

Seda ideed me siiski ei teostanud ja otsustasime oma antitantsu kujundit edasi anda hoopis ujula kaudu. Otsisime võttepaigaks ujulat, mida eriti ei kasutata, ent mis oleks siiski esteetiliselt väga puhas. Lõpuks saime kasutada Rocca al Mare kooli ujulat.

Vesi mõjub niivõrd teistsuguselt, et seda on põnev filmida. Kusjuures  veega on seotud ka minu esimene, 8. klassis loovtööna valminud tantsufilm. Ma ei ole isegi kindel, mis seos mul veega on. Võimalik, et asjaolu, et elan vee lähedal.

Kaader “DIVE’ist”

Mis on tantsufilmi režissööri- ja näitlejatöö suurim erinevus?

Ma arvan, et tantsufilmi näitlejana on lihtne olla juhitud, kuna ei pea valmistuma kindlaks, karakteripõhiseks repliikidega rolliks.

Kui sa oled režissöör, siis peab hästi palju eeltööd tegema, et filmis näitlev tantsija teaks, mida ta peab tegema. Ta ei saa maagiliselt teada, mis kogu filmi tagamõte on. 

Teine oluline punkt on ajaplaneerimine. Isegi väikeste projektidega tuleb meeskonnaga kokku saada ja selleks ühine aeg leida. Suurte, rahaliste projektidega on see ilmselt mõnevõrra lihtsam.

Režissöörina pead jälgima pisidetailide täitmist, näiteks kõike võttepaigaga seotut. Eriti, kui mõni lähedane sõber tuleb näitlema, on oluline säilitada professionaalsus. Kui ajagraafikusse on planeeritud kaks tundi, siis ei saa vahepeal koos jutustama ja naerma jääda.

Mis oli “DIVE’i” filmiprotsessi juures kõige toredam hetk?

Kõige sürreaalsem oli võimalus näha oma filmi PÖFF-il, Justfilmi filmifestivalil! Meie kursuse juhendaja Rūta innustas kõiki saatma – miks mitte saata, kui film on valmis? 

Kõige soojem tunne oli filmi esilinastusel ETA-s. Sul on võimalus näha enda filmi kõigi teiste tantsufilmide kõrval ja kuulda neid armsaid kommentaare ja tagasisidet.

Kaader “DIVE’ist

Mida peaks vaataja teie filmist kaasa võtma?

Selle filmiga kujunes filmi mõte protsessi enese käigus. Minu jaoks on kõige olulisem mõte, et tantsimiseks ei pea olema mingis kindlas vanuses, et mingist vanusest pole inimene justkui enam väärtuslik. Ehkki meie režissööridena pole veel sinna ikka jõudnud, siis oleme kõrvalt märganud, et tantsivad peamiselt noored ja  tüdrukud. Miks mitte tantsuga tegeleda ka hiljem? Oluline on säilitada endas lapselikkus. Seda aitavad filmis rõhutada vesi ja apelsinid, mis on väikesteks niitideks filmi tegelaste vahel.

Mida soovitaksid neile, kes tahaksid kooli kõrvalt alles hakata filmindusega tegelema?

Ma arvan, et suures osas on küsimus katsetamises. Ei ole vaja tingimata kursustele minna. Piisab sellest, kui tuleb mõte! Pane kaamera tööle ja vaata Youtube’ist õpetusi!

Üks võimalus on avada filmipsühholoogiat teiste filmide kaudu ja rääkida mõne oma tuttavaga, kes filmindusega tegeleb. Alati on tore kellegagi koos midagi teha!

Filmi jaoks ei ole kohe vaja suurt hinnalist tehnoloogiat, piisab, kui on tahe olemas.

Mis on film, mida iga inimene peaks vähemalt korra elus nägema?

Üks väga julm film, mis jääb mulle eluks ajaks meelde ja mis linastus kaks aastat tagasi ka PÖFF-il, on “50 ehk Kaks vaala kohtuvad rannal”. See film on ideaalne näide, kuidas kaameraga saab luua väga hirmutavaid stseene, ilma et päriselt tuleks midagi korda saata.

DIVE (PÖFF-il linastus pealkirjaga “Sukelduma”)

Režissöör: Mia Kukk, Maria Muinaste, Maarja Valdmann, Stella Oja

Stsenarist: Mia Kukk, Maria Muinaste, Maarja Valdmann, Stella Oja

Osades: Rūta Ronja Pakalne, Lii Ainsalu, Teele-Riin Pärnamägi

Operaator: Maria Muinaste

Koreograaf: Mia Kukk, Maria Muinaste, Maarja Valdmann, Stella Oja

Vaata “DIVE’i” Youtube’ist: https://youtu.be/XvOCCpud2nY