Olgem lahked!

Juhtkiri ilmus L’Air du Lycée 2022. aasta kevadnumbris.

2022. aasta kevad on teistsugune. Kõigepealt algas kevad hiljem: aprilli algus tõi kaasa üleeuroopalise külmalaine; inimesed ise on teistsugused, närvilisemad. Kuidas saakski teisiti – igapäevased sõjauudised on meid kõiki rööpast välja viinud. Me ei pea sõjale isegi kogu aeg mõtlema, see on vaikiv teadmine.

Kogu närvilise õhkkonna keskel on iseäranis oluline jääda lahkeks, sest just praeguses maailmas, kus möllab sõda ja hävitatakse mõttetult elusid, on lahkust vaja rohkem kui kunagi varem. 

Eesti keele seletava sõnaraamatu andmeil tähendab lahkus sõbralikkust, südamlikkust, heasoovlikkust ning abivalmidust. Seega võib lahkus väljenduda väga erinevalt. See võib väljenduda selles, kui näed mures võhivõõrast ja naeratad talle, või selles, kui pakud end appi korraldama mõnd kooliüritust, või selles, kui jätad peale rasket päeva klassikaaslase peale hääle tõstmata. Just sinu tänasel otsusel võib olla suur mõju tema tulevikule. Lahkus väljendub ka selles, kui sa ei halvusta inimesi nende selja taga. 

Ühtlasi ärgem unustagem ka maailma enese ilu ning leidkem rõõmu väikestest asjadest: tärkavast lilleõiest, kontrolltöö tulemusest, mis oli parem kui eelmisel korral, ja et meil on üldse võimalus olla siin ja praegu, s.t vabas Eestis. Praegu võib olla seda raske märgata, ent kui unustame lahkuse, siis kaotame ka võimaluse muuta midagi paremaks.

L’Air du Lycée kevadnumbri koostamisel pöörasime tähelepanu nii möödunud poolaastale kui ka algavale suvele. Lugeda saab nii 43. lennu õpilasvahetusest Nantes’i kooliga Prantsusmaal, põhikooli emakeelepäeva tähistamisest, lütseumi vilistlase, meditsiinitehnoloogiaettevõtte Certific kaasasutaja  Liis Naruski nõuandeid juhtimisest ja lütseumlaste suvistest töökogemustest. Loomulikult ei puudu lehest ka tsitaadid ning tutvuda saab lütseumi kunstiinimeste loominguga. 

Ilusat kevadet ja olgem lahked!

Gabriela Turkin

L’Air du Lycée peatoimetaja

Meediatoimetuse juht

Foto: Terje Atonen