Foto: Karl Eerik Piirimees

Reedel, 13. jaanuaril kuulutati Tartus välja Riigikohtu kaasuskonkursi auhinnad. Sel aastal võitsid meie gümnasistid Ekke Kivistik (Xa) ja Moorits Lill (Xa) kaasuskonkursi gümnaasiumi kategoorias I koha ning Gabriela Turkin (XIIa) ja Alice Zõrjanova (XIIa) kirjanduse eripreemia ja advokaadibüroo Walles eripreemia. Intervjuus räägivad nad täpsemalt, mida nende töö endast kujutas.

Intervjueeris Noora Vingisaar (VIIIa)

Mis on kaasuskonkurss?

Igal aastal korraldab Riigikohus kaasuskonkursi, mis võimaldab õpilastel end õigusemõistjana proovile panna. Täpsemalt öeldes on kaasus juhtum (või konflikt), mille lahendamiseks kaasatakse kohus. Valida saab kolme kaasuse (haldusõiguslik, tsiviilõiguslik ja karistusõiguslik) vahel.

Kaasust on võimalik lahendada kahel viisil. Üks võimalus on koostada täpselt selline kirjalik kohtulahend nagu päris kohtus. Teine võimalus on teha lahend loovtööna.

EKKE KIVISTIK JA MOORITS LILL

Foto: Karl Erik Piirimees


Mis teie töö teema oli?

Valida sai kolme erineva kaasuse vahel: haldus-, karistus- ja tsiviilkaasus. Meie valisime tsiviilkaasuse, mille teema oli kahe naabri, Mari ja Taavi tüli. 

Kust tuli idee?

Perekonnaõpetuses oli kodutööna vaja lahendada üks kolmest kaasusest, iseasi oli, kas tahtsid oma töö ka konkursile saata või soovisid lihtsalt kodutöö tehtud saata. Üks päev enne esitamise kuupäeva kell 8 õhtul tegime telefonikõne ning algne plaan oli teha luuletus. Plaan ei jäänud jõusse, kuna saime aru, et luuletusega žüriile silma jäämiseks peaks see olema väga hea. Et lihtsama tekstiga tähelepanu äratada, otsustasimegi teha räpi, kus räägime Mari ja Taavi vahelise tüli täpsemast käigust. Youtube’ist leidsime mõnusa 90ndate beat’i ning hakkasime kirjutama. Kella kolmeks öösel oli loo esialgne versioon valmis ja saime rahus magama minna. Kui seda järgmisel päeval sõpradele ning klassijuhatajale esitasime, sai see tohutult palju head tagasisidet. Laulsime kvaliteetsete mikrofonidega laulu sisse, tegime mõned pisimuudatused ning nii see valmis saigi.

Ekke ja Mooritsa loovtöö leiad siit:

GABRIELA TURKIN JA ALICE ZÕRJANOVA

Foto: Karl Erik Piirimees

Mida teie töö endast kujutas?

Meie valisime tsiviilõiguse kaasuse (nagu ka Ekke ja Moorits), kus kohus pidi lahendama naabritevahelise tüli. Meie otsustasime kaasuse lahendada loovalt ja nii valmistasime väljavõtte innuka vanaproua Maret Oinase elulooraamatust. Väljavõttes jutustabki skandaalihimuline vanaproua naabrite tülist, kohtuprotsessi käigust ja kohtu lõpplahendist. Kohtu lõpplahendi koostamisel toetusime Eesti põhiseaduse mitmetele paragrahvidele.

Kust tuli teie töö idee?

Algne mõte oli kirjutada ühe Inglise valgustusaja kirjaniku stiilis, kes oma eluloo kirjutamisel pidevalt teemast kõrvale kaldus. 

Kaalusime formaadina ka intervjuud, ent elulooraamatu näidist inspireerisid kirjutama e-poodides kättesaadavad e-raamatute katkendid, mis peaksid innustama lugejat raamatut ostma.

Mis osa oli teie töö juures kõige raskem?

Kaasuse lahenduse kirjutamine oli sujuv ja ladus, saime koostamisel palju nalja. Ei saa öelda, et miski oleks  probleeme tekitanud. Nautisime väga kirjutamist. Kõige raskem oli ehk formaadi valimine.

Alice’i ja Gabriela loovtöö leiad siit: 

https://www.riigikohus.ee/kaasuskonkurss/2022/files/Gabriela_Turkin_ja_Alice_Zorjanova.pdf

Tsiviiliõiguse kaasus, mida loovtöö koostajad lahendavad:

https://www.riigikohus.ee/kaasuskonkurss/2022/kaasus-tsiviil.html