24. septembril jõudsid publiku ette lütseumi juubeliraamatud: prantsuse laulude kogumik ja mälestuskildude album.

Neljast vihikust koosnev kogumik „Unustamatud prantsuse laulud“ on pühendatud kooli 100. sünnipäevale, aga nende laulude väärtus ja kasutusala ei ole piiratud juubelipidustuste või ühe kooliga. Õnne Lüüsi ja Peter Pedaku koostatud laulikutesse on koondatud palad, mis on jõukohased ka muusikalise erihariduseta inimesele. Kindlasti sobivad nad keele- ja muusikaõppe osaks üldharidus- või huvikoolis, aga sama hästi kujutavad koostajad ette üksinda või koos sõpradega vabas miljöös musitseerivaid huvilisi. Nootides on meloodiale lisatud akordimärgid ja nii võib laule esitada klaveri, kitarri, akordioni või muu instrumendi saatel.

Saja aasta juubelialbumil on enam kui 360 autorit: oma lugu jagavad lütseumlased 1. lennust (1930. aasta lõpetajad) kuni tulevase 52. lennuni (2032), samuti endised ja praegused õpetajad. Raamat on komponeeritud nii, et meeleolupildid, impressioonid on paigutatud koolielu iseloomustavate märksõnade alla. Mõni neist on realistlik, nagu kingad, kommid või puhvet, mõni abstraktsem – seiklus, abi või pääsemine. Ritta on need märksõnad seatud kujuteldava kooliaasta kulgemist jälgides: alustades esimese koolipäevaga, liikudes läbi lütseumi sünnipäeva, jõulude, ballide, eksamite ja reiside kooliaasta lõpuni. Märksõnade all saavad kokku eri ajastutest pärit lood, dialoogi astuvad nende autorid, kes pole ehk elus kunagi kohtunud. Märkame ühiseid paroole ja koode. Saame võrrelda, mis on saja aasta jooksul püsinud ja mis on muutunud. Tajume erilist ühtehoidmist ja pühendumust.

Juubelialbumi panid kokku Anneli Oidsalu, Liis Reier ja Peter Pedak.

Mõlema trükise kujundaja on Maris Valk.

Nii laulukogumik kui ka album maksavad à 25 eurot. Neid saab osta Hariduse 3 maja raamatukogus.

Foto: Maria Paavel (9.b)