Pärast pikka ootust jätkame taas oma toidutuuri lütseumi lähiringkonnas! Kes veel märganud pole, siis sel aastal on Hariduse tänaval lisaks võimla kiirele kerkimisele toimunud teisigi rõõmustavaid muutusi — nimelt avati vaid kaks nädalat tagasi aadressil Hariduse 13 (väikse maja vastas) pisike kohvik-restoran Poké Bowl, mis täidab ka kõige näljasemad kõhud tervisliku Hawaii toiduga. Mis see salapärane poke bowl on ja kuidas see maitseb, uurivad Liina Hints (XII A) ja aplad abiväed XII A klassist. Fotod: Liina Hints

r

Poke kauss on Hawaii rahvusroa musternäidis: see on maitsev, eriline ja (üsna) tervislik. Traditsiooniline poke kauss koosneb toorest kuubikuteks lõigatud kalast, riisist ja värsketest köögiviljadest, meenutades koostisosade poolest paljuski sushi’t. Roa kiirele populariseerumisele viimastel aastatel on aga järgnenud poke kausside mitmekesistumine: nii kasutatakse kala asemel tihti hoopis marineeritud kana või tofut ning riis asendatakse vahel kinoaga.

Hariduse tänava Poké Bowl on palju enamat kui näiliselt banaalne salatibaar, sest lisaks mitmekesisele salativalikule leiab menüüst ka päevasmuuti, vahepalad ja — mis kõige tähtsam — pehme jäätise! Et Tallinnas on hea masinajäätis kujunenud omamoodi defitsiidiks, mistõttu tuleb seda väikse süütundega lunastada kiirtoidurestoranidest (või lihtsalt Helsinkisse sõita), siis on pehme jäätise ilmumine lütseumi vahetusse lähedusse kahtlemata tervitatav. Lisaks menüüs leiduvatele vahepaladele on pisikesse restorani ära mahtunud ka nurk snäkkide jaoks, mida on eriti lihtne kaasa haarata, olgu jutt siis müslibatoonidest, maagilisest teeseenejoogist kombucha’st või tervislikest limonaadidest.

Tehes Poké Bowli poolprofülaktilist eelkülastust jäätise mekkimiseks, sai esimese hetkega selgeks, et selles söögikohas ootab igaüht ei midagi vähemat kui suurepärane teenindus. Kuulnud kuulujutte hiigelsuurtest portsjonitest, uurisin, kas salateid on võimalik ka poolitada. Naasin järgmisel päeval ja voilà!, kõigil klientidel oli võimalik tellida salateid ka poole portsjonina —teeninduse kirjeldamiseks ei jätku tõepoolest piisavalt kiidusõnu. Ehkki menüüst parema ülevaate saamiseks otsustasime meie väiksemate portsude kasuks, tasub meeles pidada, et salatid maksavad keskmiselt 6,5 €, poolikud portsud aga 4 € — seetõttu soovitame pinginaabriga sõbramehelikult suuremat portsu jagada või uhkema isu puhul vaid ennast kostitada. Meie maiustasime Poké Bowli roogadega koolimajas, sest kohapeal oli parajasti ruumi vähe.

Roheline kauss 5.50 € (pildil pool kogust 4 €)

Webp.net-gifmaker

Kauni (ja tõepoolest erkrohelise) väljanägemisega salat, mis sobib hästi taimetoitlastele. Sisaldab muuhulgas suvikõrvitsast tehtud nuudleid, avokaadot ja kurki. Leidsime, kuigi tegu oli väga maitsva värske salatiga, ei andnud see välja terve lõunaeine mõõtu. Taimetoitlased oleks soovinud kausis näha rohkem süsivesikuid, näiteks riisi. Kausis peidab ennast ka koriander, nii et olge hoiatatud kõik, kes koriandrit ei salli!

Kana-nacho kauss 6.50€ (pildil pool kogust 4 €)

Webp.net-gifmaker (1)

Meie absoluutne lemmik! Lisaks ülimaitsvale marineeritud kanale, krõmpsuvale kapsale ja mõnusalt soolastele nacho-dele peidab end kausis ka suurepärane Sriracha majonees. Ehkki esmapilgul tundub, et kastet nagu polekski, siis väikse otsimise järel leiame selle siiski üles. Krõbe sibul kanal oli justkui kirss tordil ja ka edamame oad said sööjatelt kiidusõnu. Pole vist ime, et proovitud salatidest kõige ebatervislikum (aga sugugi mitte ebatervislik) roog oli ka kõige maitsvam. Poolik ports täidab kõhu eeskujulikult ära, ent maitsemeelele pai tegemiseks võiks isegi kaks korda nii palju süüa. Soovitame ka neile, kes muidu salatist hoiduvad.

Kanakauss 6.50 € (pildil pool kogust 4 €)

Webp.net-gifmaker (2)

Kanakauss riisi, mango-mündikastme ja muu värskega oli küll hea, ent jäi kahjuks nacho-kausi varju. Kui nacho-kausil ei olnud kastet näha vaid esimese hooga, siis kanakausis oleks kastet võinud olla rohkem — sellise kogusega jäi riis veidi kuivaks. Krõbe sibul ja kana olid sellegipoolest suurepärased ning tegu oli keskmisest salatist tunduvalt parema roaga. Kohapeal einestades saavad soovijad roale peale pigistada Sriracha kastet, mistõtttu probleeme ei tohiks tekkida.

Lõhekauss 7 € (pildil pool kogust 4 €)

Webp.net-gifmaker (3)

Sushi-armastajate vaieldamatu lemmik. Lõhekausis on muuhulgas kokku sattunud mõnus värske lõhe, riis, ingver, seesamiseemned, samuti leiab sealt ülalmainitud Sriracha majoneesi. Proovitud roogadest kindlasti kõige rafineerituma maitsega, ent kes sushi söömisega harjunud on, seda ei tohiks maitsed üllatada. Kes lõhet ei armasta, saab tellida hoopis tuunikalakausi (8 €). Tervislik, värske ja ülimaitsev!

Pehme jäätis vahvlis 1,5 € maasikate ja granolaga (+0.5 €)

20180209-JEW_0358 20180209-JEW_0361

Et tahtsime korraga ära mekkida vahvli ja maasikad, uurisin, kas neid kahte saaks kombineerida — nimelt serveeritakse lisanditega masinajäätist muidu topsist. See oli muidugi viga, sest niigi ebastabiilsele jäätisemütsile tuli otsa laduda nii maasikaid kui ka müslit, aga et teenindus on Poké Bowlis äärmiselt vastutulelik, siis mu rumal soov täidetigi. Tulemus oli loomulikult imehea: mis saakski halba olla pehmes jäätises, vahvlis ja mahlastes maasikates? Siiski soovitame lisanditega jäätist topsist süüa ja mitte teenindajaid liialt kiusata. 🙂

Erilist mainimist vajab pehme jäätis passiooni ja mangoga (2 €), mida nii aplalt degusteeriti, et see pildile ei jõudnudki. Mango ja passioon moodustavad pigem magusa kui hapu koosluse, ent magustoit sobib kindlasti kõigile troopiliste maitsete armastajatele. Ei jõua ära kiita!

Poké Bowl on uus Hawaii kööki esindav kohvik kesklinnas: väike, aga hubane. Olgu koolis siis supipäev või tekib lihtsalt soov midagi head hamba alla saada — Poké Bowl aitab.

-Liina Hints

Poke Bowl