25. jaanuaril toimus gümnaasiumi uurimistööde kaitsmine. Mõnel abituriendil õnnestus paremini, teisel halvemini. Targad õpivad aga teiste vigadest. Selleks oleme koostanud kasulikud nõuanded kõikidele, kellel uurimistöö või praktiline töö kumab tulevikus või istub juba kukil.

  1. Teema valik: More is more. Lütseumis on kõik lai: lai silmaring, lai matemaatika, laiad aasad reprodel, lai hindeskaala. Selline peaks ka teema olema – ikka lai.
  2. Juhendaja: kõik juhendajad on head. Võta kasvõi vihatuim õpetaja, mine tema juurde ja laula: “Sinu valinud ma, valinud nüüd ma…”
  3. Plaan: Esita plaan A, aga mõtle ka välja plaan B.
  4. Ajakava: Kõik tähtajad on paindlikud nagu kiirlaenu maksegraafikud. Inkasso esindaja lütseumis on Ney.
  5. Valim: Väljamõeldud sõbrad.
  6. Allikad: Mida keerulisemas võõrkeeles on allikas, seda targem sa tundud.
  7. Ankeetküsitlus: Kõikidele õpetajatele meeldib, kui teed oma küsitlust just nende tunnis. Andmete sisestamine arvutisse on teraapiline nagu jooga või kaneelisaiad.
  8. Küsitlus internetis: Saada link klassivanemale, kes jagab seda oma klassiga ja KÕIK täidavad.
  9. Teooria: Üheksa korda mõõda… (jätkub 11. punktis).
  10. Viitamine: Võta natuke tarkusi siit ja natuke sealt, taha pane leheküljenumber.
  11. Uurimuslik/praktiline osa:…üks kord lõika.
  12. Vormistamine: Word, Excel ja Google Slides/Docs/Sheets on täiesti usaldusväärsed programmid. Andmed ei muutu iseenesest, dokumente ei pea salvestama kolm korda ja illustratsioonid ei nihku. Informaatika valmistab teid vormistamiseks ette.
  13. Retsensendi küsimused ja hinnang tööle: Täiesti ettearvatavad, igasugune üllatusmoment puudub.
  14. Kaitsekõne: Kasuta põnevaid kirjastiile, värve, animatsioone ja muid trikke. Ära unusta lisada mõnda naljakat meme! Kaitsekõne ajaline piirang ei mängi suurt rolli, sest aeg on tegelikult illusioon.
  15. Komisjoni küsimused ja kommentaarid: See on rünnak su eksistentsi vastu. Isegi väike maja kahvatub komisjoni ees. Pane valmis oma parimad ninanipsud ja näita neile, millest oled tehtud.
  16. Lõplik hinnang tööle: Sul on esmaklassiline ja enneolematu töö.

 

– Helena Juht, XII A